Najnowsza wersja ERP Optima – 2021.0, przedstawiamy istotne zmiany

lis 18, 2020

16 listopada weszła w życie ostatnia w tym roku zaplanowana aktualizacja systemu ERP Optima – 2021.0.1. W związku z tym, przedstawiamy specjalnie dla naszych Klientów kluczowe zmiany związane m.in. z aktualnymi zmianami prawnymi. Już teraz zachęcamy do kontaktu z nami w celu wcześniejszego zaplanowania zlecenia aktualizacji.

Nowości i zmian jest sporo, dlatego tym bardziej zachęcamy Państwa do zapoznania się z nimi. Poniższy link kieruje prosto do strony Comarch, gdzie są one szczegółowo opisane. W dzisiejszym wpisie skrótowo przedstawiamy  Państwu kluczowe wg nas zmiany w najnowszej wersji, o których pisaliśmy również na łamach naszego newslettera.

Dokładny spis nowości i zmian w wersji 2021.0.1 <<< KLIK

1.                 Rejestry VAT. Deklaracje. Umożliwiono naliczenie deklaracji: VAT-8(11), VAT-9M(10) na nowych formularzach obowiązujących za okres rozliczeniowy od października 2020 roku wraz z ich wydrukami oraz eksportem do systemu e-Deklaracje.

Dodano możliwość eksportu do Comarch ERP Optima Pulpit Menadżera deklaracji VAT-9M(10).

2.                 Rejestry VAT. Przenoszenie kodów JPK_V7 z formularza kategorii. Na dokumentach w rejestrze VAT zakupu dodano możliwość przeniesienia z formularza kategorii typu dokumentu i procedur dotyczących zakupu oraz znacznika technicznego ZakupVAT_Marza. Na dokumentach w rejestrze VAT sprzedaży dodano możliwość przeniesienia z formularza kategorii typu dokumentu i procedur dotyczących sprzedaży oraz kodów towarowych.

3.                 Księgowość kontowa. Wzorcowe schematy księgowe. Umożliwiono dodanie wzorcowych schematów księgowych, za pomocą których użytkownik ma możliwość księgowania podstawowych, uniwersalnych operacji gospodarczych, jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie.

4.                 Rejestry VAT. Dokumenty wewnętrzne. Wprowadzono możliwość seryjnego tworzenia pojedynczych dokumentów wewnętrznych do zaznaczonych faktur. Na liście dokumentów w rejestrze VAT zakupu dodano opcję seryjne generowanie dokumentów wewnętrznych sprzedaży.

5.                 Rejestry VAT. Operacje seryjne. Na liście dokumentów w rejestrze VAT zakupu i sprzedaży w menu kontekstowym.

  • dodano nową operację seryjną Zmień warunki płatności, uwzględniającą dotychczasową operację seryjną Zmień parametr MPP,
  • w grupie JPK dodano nową operację seryjną Aktualizuj kody JPK_V7 z kategorii,
  • wyodrębniono nową grupę Podmiot, do której przeniesiono dotychczasowe operacje seryjne: Zmień status podmiotu, Zweryfikuj status VAT, Zweryfikuj status VIES, Zweryfikuj numery rachunków i dodano nowe operacje seryjne: Zmień podmiot / płatnika, Aktualizuj dane podmiotu,
  • rozbudowano operację seryjną Zmień kategorię o możliwość aktualizacji stawki VAT.

6.                 Rejestry VAT. Dodano możliwość przenoszenia Faktur Sprzedaży wystawionych za usługi księgowe w firmie Biura rachunkowego bezpośrednio do rejestru VAT zakupu w firmie Klienta. Funkcja jest dostępna dla Biur Rachunkowych pobierających moduł Faktury lub Handel, lub Handel Plus. Faktury mogą być przenoszone automatycznie po zaznaczeniu parametru w Konfiguracji lub po wskazaniu przez użytkownika odpowiedniej opcji na liście Faktur Sprzedaży.

7.                 Zmiana w Konfiguracji

W związku z nową funkcjonalnością w Konfiguracji Programu/ Biuro Rachunkowe/ Parametry dodano parametry: przeniesienie faktur za usługi księgowe do rejestru VAT Klienta,  automatyczne przeniesienie faktur za usługi księgowe do rejestru VAT Klienta.

Dokładny spis nowości i zmian w wersji 2021.0.1 <<< KLIK

Zapraszamy do zaplanowania z nami aktualizacji na najnowszą wersję ERP Optima

Przeczytaj również…