Jak mierzyć efektywność pracy w domu?

kwi 7, 2020

Jak mierzyć efektywność pracy z domu

Od początku marca wiele biznesów musiało przenieść swoje działania do tzw. Home Office, również nasza firma- Aidem Art bardzo szybko poczyniła takie działania, mając na względzie synchronizację działań z resztą społeczeństwa. To z kolei powoduje przeniesienie swojego środowiska pracy do warunków domowych, a więc i często nauczenie się innego trybu pracy. W związku z tym jako przedsiębiorcy oraz pracownicy, właściwie z dnia na dzień, zostaliśmy poniekąd zmuszeni pracować zdalnie. Jest to bardzo duże wyzwanie dla całej gospodarki, gdyż ma to bezpośredni wpływ na efektywność naszej pracy. Tego rodzaju szybkie i radykalne zmiany, mogą negatywnie wpłynąć na jakość wykonywanych usług.

Jak pracować efektywnie z domu?

Takie pytanie może zadawać sobie obecnie wiele osób w dobie obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusem. Jak pomimo wielu rozpraszaczy skupić się na obowiązkach? Jak się odizolować, kiedy nasz partner, i często dzieci – również są z nami w tej samej przestrzeni, tak aby nie tracić czasu i realizować swoje cele? Wreszcie jak mierzyć swoją efektywność pracy z domu oraz efektywność pracowników? 

Jak skutecznie zmobilizować swoich pracowników do pracy zdalnej?

Pierwszy podstawowym sposobem jest wykonywanie codziennych sprawozdań przez pracownika- notatek z wykonywanej pracy, mogą być one zapisywane w różny sposób, np. w postaci notatnika, czy współdzielonego w chmurze pliku- tzw. RCP (rejestracja czasu pracy).

Jeśli nie możemy pracowników obserwować, można poprosić ich o pracę wykorzystywanie specjalnych narzędzi (aplikacji) do pomiaru efektywności pracy. Często dzięki nim możemy uzyskać szczegółowe analizy: wykresy, tabelki i ogólne raporty z działań, które są związane z konkretnymi projektami.

Potrzebujesz wsparcia w pracy zdalnej? Skontaktuj się z nami!

Weryfikacja wyników pracy zdalnej

Narzędzia analityczne, które są dostępne na rynku, dają bardzo szybką i przejrzystą ocenę pracy użytkowników korzystających z systemu ERP takich jak np. Comarch ERP Optima, czy Comarch ERP XL. Dzięki nim menedżer działu handlowego, magazynowego, czy produkcyjnego jak również księgowego może sprawnie monitorować np. statystyki wystawionych dokumentów i wyniki pracy konkretnych pracowników. Tego rodzaju programu umożliwiają np.:

  • kontrolę monitorowania pracy operatorów w biurach rachunkowych – z możliwością przełączania się między bazami,
  • kontrolowanie własnej produktywności w czasie,
  • jak również monitorowanie trendu produkcyjności w poszczególnych okresach czasu, przez kadrę zarządczą.

Taką aplikacją, która jest realnym wsparciem w zakresie controlingu jest np. Comarch MyPiont – który umożliwia mierzenie wyników firmy, wynikających m.in. z obsługiwania dokumentów przez operatorów. A w związku, że firma ta chce wspierać swoich klientów w pracy zdalnej – Comarch do 30 czerwca 2020, wprowadził bezpłatną możliwość korzystania z tego modułu. Jest również udostępniona opcja sprawdzenia wersji demonstracyjnej. Regulamin promocji >> klik.

Audyt efektywności pracowników

W analizie efektywności pracowników, zdecydowanie pomóc może również audyt personalny, który wykonuje się regularnie- raz na jakiś czas (zwykle na koniec roku). W trakcie takiego audytu dokonuje się weryfikacji działań kadry oraz tego co wewnętrznie dzieje się w firmie. W tej metodzie bardzo ważnym elementem jest bezpośredni kontakt i rozmowa ze swoimi pracownikami, o ich satysfakcji z pracy, trudnościach oraz odczuciach przy wykorzystywaniu swoich kompetencji i potencjału. Dzięki temu możemy poprawić profilowanie oraz obowiązki każdego z nich. Jednocześnie zrezygnować z zadania, które nie koniecznie są dla nich interesujące, a mogą wiązać się ze słabą efektywnością. W zamian dodając inne obowiązki, z którymi akurat czuć będą się lepiej. Oczywistym jest, że jeśli pracownik będzie wykonywał to, w czym czuje się lepiej, to będzie to z pożytkiem dla firmy i jej klientów.

Polub nas na Facebooku, aby być na bieżąco.

Przeczytaj również…